Badania kliniczne – niezbędny aspekt rozwoju medycyny

28 maja, 2021 Posted by User WP

Poszukiwane produkty lecznicze są niezbędne w celu wyleczenia osób, chorujących na rzadkie schorzenia. Zrealizowanie badania klinicznego nie jest jednak łatwym zadaniem. Bardzo często jednostki przeprowadzające je, korzystają z usług przedsiębiorstw dostępnych na rynku.

Badanie kliniczne – co to?

Badania kliniczne są określane, jako badania realizowanie z udziałem konkretnych osób, aby zbadać, czy też potwierdzić kliniczne, jak i farmakologiczne skutki działania określonych produktów leczniczych. Badania kliniczne są ściśle określone poprzez pewne procedury medyczne, w których biorą udział osoby chore, bądź też zdrowe w zależności od realizowanego badania klinicznego. Osoby zgłaszają się dobrowolnie do wzięcia udziału w realizowanym badaniu. Przeprowadzane są także testy w celu zbadania bezpieczeństwa, jakości oraz skuteczności konkretnych produktów leczniczych. Badania kliniczne różnią się od niekomercyjnych badań klinicznych, gdyż badania kliniczne polegają na wprowadzeniu nowego produktu na rynek, a niekomercyjne badania kliniczne dotyczą istniejącego już na rynku lekarstwa.

Wprowadzenie nowych produktów na rynek

Dzięki realizacji badań klinicznych możliwe jest wprowadzanie nowych produktów na rynek. Odkrywanie coraz to nowszych, lepszych produktów leczniczych pozytywnie wpływa na rozwój medycyny. Badania kliniczne umożliwiają wprowadzanie nowych leków, które mogą być odpowiednie w leczeniu osób, które chorują na rzadkie, bądź też trudne schorzenia. Każde badanie kliniczne dostarcza badaczom nowych informacji. Osoby przeprowadzające badania kliniczne mogą wymieniać się swoją wiedzą z innymi osobami, które także je realizują. Przeprowadzanie badań klinicznych jest niesamowicie czasochłonne. Dopuszczenie opracowywanego produktu leczniczego do udostępnienia wymaga pozytywnego przejścia wielu procedur, jak i realizacji trzech z czterech etapów badania. Osoby biorące udział w badaniu klinicznym są ściśle obserwowane.

Realizacja badań klinicznych

Na przestrzeni wielu lat powstały jednostki naukowe, które zajmują się realizacją badań klinicznych. Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® oferuje realizację takich badań, jak i wielu innych. Doświadczony zespół ekspertów realizuje wszystkie fazy badania klinicznego, co jest niezwykle istotne dla wielu badaczy. Zatrudnieni specjaliści posiadają 17-letnie doświadczenie oraz realizują badania kliniczne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Ponadto, zlecone im badania mogą być wykonywanie w Polsce, jak i w innych państwach, w zależności od preferencji i potrzeb osoby zlecającej wykonanie go. Przeprowadzają oni takie badania, jak:

  • badania kliniczne produktów leczniczych;
  • badania kliniczne wyrobów medycznych;
  • badania kliniczne kosmetyków, jak i dermokosmetyków;
  • badania biorównoważności;
  • badania naukowe.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat® posiada własne oprogramowanie, które umożliwia realizację badań klinicznych w profesjonalny sposób. Oprócz realizacji poszczególnych faz badania klinicznego zajmują się także procedurami formalnymi, które mogą być niełatwe do wykonania dla wielu osób. Dzięki temu badacze mogą zaoszczędzić sporą ilość czasu i zastanawiać się nad kolejnymi działaniami naukowymi.

Badania kliniczne są niezwykle istotne w rozwoju medycyny. Poprzez realizację ich można odkryć nowe produkty lecznicze (i nie tylko), które umożliwią leczenie osób chorujących na rzadkie dolegliwości. Dzięki nim cały czas medycyna może się rozwijać, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Comments are closed.