Tabletki poronne – najważniejsze informacje

17 marca, 2022 Posted by User WP

Tabletki poronne to potoczna nazwa dwóch leków, których zadaniem jest doprowadzić do zakończenia ciąży. Tabletki poronne są skutecznym narzędziem, za pomocą którego wykonuje się zabieg aborcji farmakologicznej.

 

Tabletki poronne – opis substancji

Tabletki poronne to dwa leki – mifepriston i misoprostol, których wspólnym zadaniem jest terminacja ciąży. Mifepriston przyjmuje się jako pierwszy. Hamuje on wydzielanie progesteronu, a bez tego hormonu rozwój ciąży i jej utrzymanie jest niemożliwe. Dodatkowo mifepriston powoduje łuszczenie ściany macicy. Drugi lek misoprostol wywołuje silne krwawienie i skurcze endometrium do 4 godzin od przyjęcia. Skurcze macicy i krwawienie przypominają poronienie naturalne. Standardowo aborcję farmakologiczną przeprowadza się za pomocą 4 tabletek misoprostolu i 1 tabletki mifepristonu, natomiast możliwe jest również usunięcie ciąży za pomocą samego misoprostolu.

 

Skutki uboczne

W nielicznych przypadkach tabletki poronne mogą wywołać następujące skutki uboczne:

  • silne nudności i wymioty,
  • silny ból brzucha,
  • biegunki,
  • zbyt mocne skurcze macicy,
  • obfite krwawienie,
  • gorączka,
  • stan zapalny.

 

Krwawienie oraz skurcze macicy są działaniami pożądanymi i niezbędnymi dla sukcesu aborcji. Nieprzyjemne symptomy są krótkotrwałe i mijają najczęściej po kilku godzinach. Krwawienie może utrzymywać się 2-4 tyg. Po upływie miesiąca od przeprowadzenia zabiegu aborcji należy udać się do specjalisty, aby potwierdzić skuteczność zabiegu oraz upewnić się, że macica została całkowicie oczyszczona.

 

Bezpieczeństwo tabletek poronnych

Za pomocą tabletek poronnych możliwe jest przeprowadzenie bezpiecznej aborcji farmakologicznej. Jest ona skuteczna w 95-98% przypadków, a ryzyko wystąpienia powikłań jest bardzo małe. Najczęstszym powikłaniem po przyjęciu tabletek poronnych jest zbyt silne krwawienie. Bardzo często wywołane jest ono hemofilią, a pacjentka nie zdaje sobie sprawy z problemów z krzepnięciem krwi. W tych przypadkach niezbędna może być hospitalizacja.

 

Tabletki poronne a prawo

W Polsce przerywanie ciąży jest nielegalne. Tabletki poronne nie są również dostępne w aptekach i żaden lekarz nie może wypisać na nie recepty. Bezpieczną aborcję za pomocą tabletek można przeprowadzić w Niemczech, Czechach, Litwie i Holandii.

W aptece dostępne są tabletki “dzień po”, które w nagłym wypadku chronią przed niechcianą ciążą. Jeżeli potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną, możesz uzyskać ją w łatwy i szybki sposób wypełniając formularz lub umawiając wizytę online ze specjalistą.

 

 

Comments are closed.